Luksemburg i Belgia łagodzą ograniczenia w zakresie pracy zdalnej w miarę rozprzestrzeniania się wirusa

,

Luksemburg i Belgia zezwolą pracownikom transgranicznym na pracę w domu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, co stanowi złagodzenie umowy podatkowej między tymi dwoma krajami.

Zazwyczaj pracownicy transgraniczni w Luksemburgu i Belgii mogą pracować poza swoim głównym krajem zatrudnienia przez okres nie dłuższy niż 24 dni, zanim kraj ten utraci prawo do opodatkowania ich.

Ze względu na “wyjątkowe okoliczności” wirusa zmuszające pracowników do pracy w domu, kraje te nie będą już wliczać czasu spędzonego na pracy w domu do tych obliczeń, powiedział rzecznik belgijskiego Ministerstwa Finansów we wtorek.
Zmiana została po raz pierwszy ogłoszona w poniedziałek wieczorem. Środki te pozostaną w mocy na czas nieokreślony.
Środki zostały ogłoszone, ponieważ pracownicy w całej Europie są zachęcani do pracy w domu, kiedy to możliwe, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronaawirusa. Według luksemburskiego urzędu statystycznego w 2018 roku w Luksemburgu pracowało ponad 46 000 pracowników transgranicznych z Belgii.
Luksemburski minister finansów Pierre Gramegna powiedział w poniedziałek, że zwrócił się do belgijskich, francuskich i niemieckich ministrów finansów o rozwiązanie tego problemu i jest przekonany, że wkrótce dojdzie do porozumienia z Francją.

Źródło: BloombergTax